Saç Ekimi

Fırçanızda saç bulunması normaldir: saçlar dökülür. Ancak alışılmadık miktarda saç kaybetmeye başlarsanız, bu endişe kaynağı olabilir. Normalde saç dökülmesinin görünüşünüz üzerinde fazla bir etkisi yoktur, çünkü kafanız günlük dökülmeyi telafi edebilir. Ancak saç derinizi veya kel lekelerinizi görmeye başladığınızda saç dökülmenizin daha önemli bir nedeni olabilir. Saç dökülmesini düşündüğünüzde aklınıza erkek tipi kellik gibi genetik faktörler gelebilir. Hormonlar, tiroid sorunları ve diğer hastalıkların tümü de saç dökülmesine neden olabilir.

Saç dökülmesi çeşitli sebeplerin sonucu oluşan bir sonuçtur.

İjlal Sayar

Saç Dökülmesinin sebepleri ve belitrileri

Öyleyse, bu çeşitli nedenler nelerdir ve aşırı dökülmenizden bunların sorumlu olup olmadıklarını nasıl anlarsınız?

  • Hormonal değişiklikler
  • Tiroid bozuklukları
  • Stres
  • İlaçlar
  • Beslenme eksiklikleri

Diğer sebepler arasına lupus, böbrek yetmezliği, inflamatuar bağırsak hastalığı (IBD), karaciğer hastalığı, şeker hastalığı da eklenebilir.

Saç ekimi, başınızdaki seyrelme veya saçsızlık olabilecek bir bölgeye daha fazla saç eklemek için yapılır. Saç derisinin daha kalın kısımlarından veya vücudun diğer kısımlarından saç alınarak ve saç derisinin incelen veya saçsız olan kısmına aşılanmasıyla yapılır.

Dünya çapında, erkeklerin yaklaşık yüzde 60’ı ve kadınların yüzde 50’si bir tür saç dökülmesi yaşıyor. Bunu ele almak için insanlar genellikle minoksidil (Rogaine) gibi topikal tedaviler de dahil olmak üzere reçetesiz satılan ürünler kullanırlar.

Saç ekimi bir başka restorasyon yöntemidir. İlk ekim 1939’da Japonya’da tek saçlı deri kıllarıyla yapıldı. Sonraki yıllarda, hekimler “fiş” tekniğini geliştirdiler. Bu, büyük saç tutamlarının nakledilmesini içerir.

Zamanla cerrahlar, ekilen saçların kafa derisindeki görünümünü en aza indirmek için mini ve mikro greftler kullanmaya başladı.

Saç ekimi nasıl yapılır?

Basitçe söylemek gerekirse, bir saç ekimi, sahip olduğunuz saçı alır ve saçınızın olmadığı bir alana aktarır. Genellikle başınızın arkasından alınır, ancak vücudunuzun diğer bölgelerinden de alınabilir.

Bir ekime başlamadan önce cerrahınız saçın alınacağı bölgeyi sterilize eder ve lokal anestezi ile uyuşturur. İşlem sırasında uykuda kalmak için sedasyon da talep edebilirsiniz.

Cerrahınız daha sonra iki nakil yönteminden birini gerçekleştirir: FUT veya FUE.