Sakal – Bıyık Ekimi

Çoğu erkek için sakal uzatmak, ustura kullanmaktan kaçınmak ve doğanın işine yaramasına izin vermek kadar kolay değildir. Kirli sakal, yüzde her zaman eşit şekilde uzamaz, bu da şık bir sakal yerine yamalı yüz kıllarına neden olur.

Veya, her tür sakal uzamasını pratikte imkansız kılan kalıtsal genlere sahip olabilirsiniz.

Ancak, uzaklaşan bir saç çizgisinin üstesinden gelmek için kendi saçınızı başınızın üst kısmına ekleyebildiğiniz gibi, yüz kıl kökleriniz işbirliği yapmıyorsa bir sakal ekimini de deneyebilirsiniz.

İyi bir aday olduğunuzdan emin olmak için bir doktorun önce cildinizi ve saçınızı değerlendirmesi gerekecek, ardından masrafa değip değmeyeceğine karar vermeniz gerekecektir.

Herhangi bir tıbbi prosedür gibi, sonuçlardan mutlu olacağınızın yüzde 100 garantisi yoktur. Sakal ekimi izleri her zaman bir risktir.

Ancak kalifiye bir sağlayıcı bulabilirseniz, en azından bir doktorun ofisinde birkaç saatin ömür boyu sürecek bir sakal sağlayıp sağlamayacağını araştırmaya değer olabilir.

Sakal ekimi nedir?

Sakal ekimi tam da şudur: Saç vücudun bir bölgesinden alınır ve çene hattınıza ve sakalınızın uzamasını istediğiniz yere nakledilir.

Kulağa yeterince basit geliyor ama bu oldukça karmaşık bir süreç. Bir cerrahın alabileceği iki ana yaklaşım vardır:

  • Foliküler ünite ekstraksiyonu (FUE). Bu yaklaşım, donör alandan teker teker tam foliküler üniteler toplanarak yapılır. FUE daha az ağrılıdır, bu da neden daha sık uygulanan prosedür olduğunu açıklayabilir
  • Foliküler ünite nakli (FUT). Bu yaklaşım için, cerrah başın arkasından küçük bir doku şeridi keser ve saç köklerini o dokudan alır.

Foliküler ünite, aynı çıkış noktasından ciltten çıkabilen birkaç saç folikülünün küçük bir gruplamasıdır.

Her iki prosedür de başın arkasından 2.000 ila 5.000 saç folikülü grefti veya daha fazlasını alır, genellikle kulaklarınızla aynı seviyede veya biraz daha aşağıdadır ve bunları yüzünüze yerleştirir.

Greft, ekilen bir saç köküdür.

Prosedür nasıl?

Prosedüre dahil olan adımlara genel bir bakışı burada bulabilirsiniz:

Hasat

İster FUE ister FUT yaptırmayı seçmiş olun, cerrahınızın ilk adımı kafanızdaki hasat edilen alanı tıraş etmek olacaktır.

Bu onlara saç köklerinin daha net bir görünümünü verir. Hasat başlamadan önce size lokal anestezi verilecek, böylece hasadı veya implantasyonu hissetmeyeceksiniz.

İmplantasyon

Kökler başınızdan alındıktan sonra, cerrah implantların yerleştirileceği yüzünüze lokal anestezi enjekte edecektir. Daha sonra cerrah, her bir kökü yüz cildinize yerleştirecek ve yeni sakalınızı ameliyattan önce sizin ve doktorunuzun üzerinde anlaştığı şekilde şekillendirecektir.

Kurtarma

Sakal ekimi ameliyatından kurtulmak için bir güne ihtiyacınız olacak. Yeni ekilen saç köklerinin çevresinde küçük kabuklar oluşabilir, ancak bunlar birkaç gün içinde pul pul dökülmelidir.

Yaklaşık bir hafta ila 10 gün sonra, normal şekilde tıraş olmaya ve yeni sakalınızı düzeltmeye başlayabilmelisiniz.

Ancak bir uyarı: Yeni sakal kıllarınız 2 veya 3 hafta sonra dökülebilir. Bu normaldir ve yerine yeni saç çıkmalıdır.

Bu prosedür için kim iyi bir aday?

Saç kökleri başınızın arkasından alındığı için bu bölgede sağlıklı saç köklerine sahip olmanız önemlidir.

Bu yer, kel kalan son bölgeler arasında olma eğilimindedir, bu nedenle tepede biraz saç dökülmeye başlasanız bile, muhtemelen hala başınızın arkasında sağlıklı bir şekilde uzamışsınızdır.

Nakil cerrahınız kafa derinizi inceleyecek ve nakil için yeterli foliküler ünite olup olmadığını belirleyecektir.

Alınacak kadar saç kökü yoksa, doktorunuz alternatif tedaviler önerebilir.

Sakal ekiminin başarılı olduğunu nasıl anlarsınız?

Yapılan işlemin türüne bakılmaksızın 3 veya 4 ay içerisinde ekilen saç kökleri yerine oturtulmalı ve uzamalıdır.

8 veya 9 ayda, sanki başından beri oradaymış gibi tedavi edebileceğiniz dolu, sağlıklı bir sakalınız varsa, sakal implantının başarılı olduğunu anlarsınız.

Hem FUE hem de FUT doğal görünümlü sakallar üretebilirken, FUT sakalları daha dolgun olma eğilimindedir.

Bunun nedeni, bir deri şeridi çıkarıldığında genellikle daha fazla folikülün toplanmasıdır. Yani amacınız daha kalın görünen bir sakalsa, FUT’u düşünün.

Sakal ekimi başarısızlığı nadirdir ve genellikle donör alandan yanlış hasat yapılmasının sonucudur. Bu nedenle deneyimli bir saç restorasyon cerrahı seçmek önemlidir ve daha fazla para ödemeye değer.